Nie je depresia ako depresia
Smútok, hnev, psychický útlm, nechuť k aktivitám, ktoré vás prevažne bavia, strach, nízke sebavedomie, vnútorné napätie – pocity, ktorými občas trpíme všetci. Pokiaľ po pár dňoch prejdú je všetko v poriadku, ak ale trvajú dlhší čas máte pravdepodobne depresiu.
Ignorovať tento stav nie je dobré, nepriaznivo vplýva nie len na kvalitu života, ale aj na fyzické zdravie. Rakovina, cukrovka, artritída či problémy so srdcom sa môžu vplyvom depresie ešte viac zhoršiť.
Druhy depresie
Trvalá depresívna porucha
Tento typ prebieha nebadane. Má mierny charakter ale môže prerásť do chronického štádia. Typická je preň porucha nálady. Nadmerný a dlhodobý pocit únavy, zmena chuti do jedla (zvýšená, alebo znížená), problémy so spánkom a zaspávaním, nízke sebavedomie, sťažovanie sa na zlý zdravotný stav, nedostatok energie,… príznaky, ktoré na depresiu nenápadne upozorňujú sa stanú časom pre vás normálne a vy si ani neuvedomujete, že trpíte touto duševnou chorobou.
Veľká depresívna porucha
Najčastejšie sa s ňou stretávame po tragickej udalosti( úmrtie člena rodiny, ťažká choroba blízkeho,…). Ak trpíte depresívnymi náladami aj dva týždne po udalosti mali by ste vyhľadať odbornú pomoc. Tento druh depresie sa dá vyliečiť.
Bipolárna porucha
U pacientov s bipolárnou poruchou sa strieda depresívna fáza s manickou. Jej liečba je dlhodobá.
Perinatálna depresia
Hovorí sa jej aj nesprávne popôrodná. Rozdiel medzi týmito dvoma stavmi je v čase kedy sa objavia. Perinatálna depresia prichádza počas tehotenstva. Spôsobujú ju hormonálne zmeny v organizme ženy. Za popôrodnou depresiou stoja hormóny tiež, ale tá sa prejaví až po pôrode. Pri prejave oboch typov je dobré vyhľadať odbornú pomoc. Ak by sa plne rozvinuli je ohrozený život ženy a aj dieťaťa.
Sezónna depresia
V zimných mesiacoch, keď sa dni skracujú môžu ľudia podľahnúť melanchólii, ktorá môže prerásť do depresie. Hneď ako príde jar, dni sú dlhšie a vy si môžete užiť viac slnečných lúčov zmiznú všetky príznaky.