Blockchainové schémy nie sú až také skvelé
Podobne ako vysokofrekvenční obchodníci na Wall Street, aj rastúca armáda botov využíva neefektívnosť v decentralizovaných burzách, čo sú miesta, kde užívatelia nakupujú, predávajú alebo obchodujú s krypto-menou nezávisle od ústredného orgánu. Výskumníci tiež zistili, že vysoké poplatky zaplatené za prioritu určitých transakcií predstavujú bezpečnostnú hrozbu pre celý blok.
Tieto praktiky umožňujú dravým užívateľom predvídať a profitovať z každodenných obchodov, sifónovaním miliónov alebo prípadne miliárd dolárov ročne.
„V tradičnom systéme máte makléra alebo niekoho, s kým obchodujete, a vy im dôverujete, alebo ste od nich zákonne povinní urobiť správnu vec,“ povedal Philip Daian, doktorand z Cornell Tech v oblasti informatiky a prvý autor "Flash Boys 2.0: Frontrunning, Transaction Reordering a nestabilita konsenzu v decentralizovaných výmenách.
"V týchto systémoch je broker nahradený blockchainom, ktorý sa javí ako dôveryhodná tretia strana, ale v skutočnosti existuje veľa rôznych pohyblivých častí v blockchaine, s ktorými sa dá manipulovať," povedal. "Takže musíš byť veľmi opatrný, čo ti vlastne dáva blockchain."
Na vykonanie štúdie osemčlenný tím vedený Ari Juelsom, profesorom informatiky na inštitúte Jacobs Technion-Cornell v Cornell Tech a vyšším autorom tohto článku, strávil 18 mesiacov sledovaním obchodov na šiestich decentralizovaných burzách. Potom sa zmerali, keď počuli o transakciách, ktorí ich oznámili a kedy.
Informácie odhalili, ako roboty využívali časové oneskorenia v systéme na to, aby obchody boli oveľa rýchlejšie, než by mohli používatelia používať, čo im umožnilo používať taktiky, ako je napr. Boti by tiež mohli zmeniť poradie svojich transakcií, aby boli výnosnejšie, alebo využili ľudské chyby.