Ako sa vyrovnať s odporučenou eutanáziou pre naše domáce zvieratko
Už len pri pomyslení na ťažkú tému: eutanázia domáceho miláčika sa v našom vedomí vytvorí pocit smútku, ale na druhej strane a v niektorých vážnych prípadoch zrejme aj pocit správneho a zodpovedného riešenia.
Tento krok je možno plný otázok, ale odpoveď musí byť len jedna a to tá, ktorá by danému zvieratku pomohla najlepšie. Pokiaľ jeho organizmus trpí neliečiteľným ochorením či poškodením, bolesť nikdy neprestane a v takom prípade sa siaha po riešení, akým je dobrovoľné usmrtenie organizmu bezbolestnou formou- eutanáziou.
Je to zároveň zodpovednosť majiteľa voči jeho domácemu zvieratku, pretože samo si pomôcť nedokáže a nechať ho v bolestiach by bola zrejme väčšia rana a zároveň trápenie podobné týraniu, aj keď samozrejme za iným, dobre mysleným účelom, čiže bátia sa jeho usmrtenia a následnej straty. Ale je našou zodpovednosťou vedieť sa s touto stratou vyrovnať a byť silní, aby sme toto zviera dokázali zbaviť trápenia a vlastne mu tak pomohli najlepšie, ako za daných podmienok vieme a vybrať cestu, aká sa za daných podmienok javí najrozumnejšia a najcitlivejšia.
Toto rozhodovanie by ale malo prísť samozrejme až po návšteve zverolekára a na základe výslednej diagnózy či jeho následnej rady ako odborníka. V niektorých prípadoch toto rozhodnutie môže byť dokonca šokom, najmä pre menšie deti, ktoré si ešte nechcú pripúšťať realitu a majú svoj rozprávkový svet. Pre dobro zvieraťa je ale zrejme dôležitejší názor odborníka, s akým sa musí vyrovnať i dieťa.
Choré zvieratko prejde analýzou vážnosti svojho ochorenia, názorom v otázke jeho trápenia a posudku, či je riešenie formou eutanázie vhodné, takisto ako aj oboznámením majiteľa s postupom, ako vlastne táto forma prebieha a aký bude mať tento postup na zviera vplyv, väčšinou však ide o fyzicky bezbolestný akt spojený s ukončením života organizmu, teda aj s ukončením bolesti a ďalšieho trápenia.