Piata chuť nám ozaj chutí
V škole nás učia, že človek má štyri základné chute. Hovoríme o sladkej, slanej, kyslej a horkej chuti. v skutočnosti ich však naše chuťové receptory, rozoznávajú až päť. Piata chuť sa nazýva umami. Jedinou látkou, ktorá ju dokáže vyvolať je glutaman sodný.
Glutaman sodný je dnes považovaný za jeden z najhorších prídavkov, ktoré môžeme v potravinách nájsť. Popravde sa však nejedná len o negatívnu látku. V potravinárskom priemysle sa vo väčšine prípadov vyrába umelo. Na jeho prípravu sa používajú napríklad zemiaky. Získavajú sa z nich špeciálne kvasinky, ktoré slúžia na jeho výrobu. Táto látka sa však nachádza v prírode aj prirodzene. Nájdete ju napríklad v morských riasach, z ktorých sa taktiež získava pre využitie v potravinárskom priemysle. Preto je nesprávne tvrdiť, že sa jedná o vyslovene zdraviu škodlivú záležitosť. Glutaman je nebezpečný hlavne vo vysokých množstvách, kedy môže spôsobovať nervové poruchy, závrate, bolesti hlavy, či narúšať správne trávenie. Vyhýbať by sa mu mali určite deti, tehotné ženy, alebo ľudia trpiaci alergiami. Takže ak si doprajete omáčku, alebo nejaké to dochucovadlo, no v rozumnej miere, táto látka vám nespôsobí žiadnu závažnú, zdravotnú ujmu.
Piatu chuť umami definoval Ikeda Kikunae v roku 1908. Pôvodne skúmal vývar z morských rias, konkrétne príčiny jeho slanej chute. Pri tomto výskume sa mu podarilo z rias izolovať glutaman sodný. Zistil aj to, že táto chuť v skutočnosti nemá žiadnu chuť. V podstate sa jedná o pocit, ktorý zvýrazní ostatné chute potravín. Ak si teda dáte napríklad polievku s dochucovadlom, bude vám podvedome chutiť omnoho lepšie. To je dôvod, prečo sú pokrmy a suroviny s obsahom tejto látky tak chutné. Teda si to aspoň myslíme. Glutaman totiž doslova oklame naše zmysli. Ak by ste ho ochutnali v surovom stave, na jazyku by ste necítili nič dokonca nemá ani žiaden zápach.