Šalát z „buriny“
Počuli ste už o portulake zeleninovej? Pravdepodobne ste ju už videli, len ste možno nevedeli, že ide o túto rastlinku. Niekedy sa s ňou môžete stretnúť aj pod názvom portulaka kapustová. Pestuje sa totiž pomerne bežne, hlavne ako súčasť skaliek a je vnímaná skôr ako burina. Zvláštnosťou sú jej sukulentné listy a stonky, na ktorých vyrastajú kvety takmer počas celého leta. Každý deň ich niekoľko vykvitne a do druhého dňa je po nich. Na kráse však nestráca, pretože hneď na druhý deň sa objavujú ďalšie. Po ich odkvitnutí, na mieste kde bol kvet, ostáva malá tobolka, ktorá po čase spadne na zem, a takto sa táto rastlinka sama rozmnožuje. Ak ju teda nebudete aspoň trošku pretrhávať, po pár rokoch sa z nej naozaj môže stať burina, ktorá zaberie polovicu záhrady.
Semená môžeme vysievať už skoro v marci a až do konca augusta. Ak ich vysejeme koncom leta, kvitnúť začnú až budúci rok. Prezimovanie im nerobí absolútne žiaden problém. Je to extrémne odolná rastlinka. Nepotrebuje žiadnu špeciálnu starostlivosť a ani nároky na pôdu, či zálievku. Vyhovuje jej skôr slnečné stanovište, ale porastie aj v polotieni. Pestovať ju môžete taktiež v nádobách.
Vplyv na zdravie
Najväčšou zaujímavosťou tejto rastlinky je to, že sukulentné tučné listy, stonky, kvety aj semená, sú určené na konzumovanie. Majú mierne kyslú chuť, ktorú by sme mohli prirovnať ku špenátu. Je ideálna napríklad do šalátov, alebo ľahkých letný polievok na studeno, ako súčasť smoothies, či ako príloha ku ťažším jedlám. V Ázii, ktorá je jej domovinou, je považovaná za veľmi cennú zeleninu. V čínskej medicíne je používaná ako liek na vnútorné krvácanie, hnačky a hemoroidy.
Po rozlomení listov, alebo stopiek, je ich vnútorná konzistencia mierne rôsolovitá. Ak si touto šťavou potriete miesta na koži, ktoré sú postihnuté ekzémami, alergiou, alebo sú inak podráždené, portulaka ich dokáže veľmi efektívne vyliečiť. Pravidelné natieranie pokožky na tvári spôsobí vyhladenie vrások. Dokáže tiež pomôcť pri vypadávaní vlasov a nekvalitných nechtoch. Obsahuje vitamíny C, A a B, tiež kyselinu listovú, omega-3 mastné kyseliny, vápnik, draslík, železo, horčík sodík a riboflavín. Vďaka obsahu všetkých spomínaných látok, je úžasným prostriedkom na predchádzanie vzniku srdcových a cievnych ochorení a taktiež podporuje imunitný systém.