Dva nenáročné spôsoby kompostovania
Pôda je základom každého pozemku, práve vďaka nej môže záhradník vytvárať svoje pestovateľské zázraky. To čo nazývame hlinou alebo pôdou nie je len nejaký výživný držiak na rastlinu do ktorého občas niečo pichneme, občas vytrhneme. Pôda je živý organizmus skladajúci sa z nekonečného množstva menších živých súčastí.
Kedysi bola mimoriadne úrodná. Vytvorili ju listnaté lesy, stepi a rieky počas svojej dlhej existencie ale kvôli nevhodnému hospodáreniu je preč. Nielen na poliach ale aj v záhradách. Už to nie sú tie klasické, kvalitné záhrady, každý jeseň porýľované a pohnojené dobre vyzretým hnojom. Častokrát človek nemá na všetko čas ani chuť. A navyše nechce aby mu v kúte zapáchala nejaká nevábne vyzerajúca kôpka. V tomto článku vám ponúknem dva spôsoby, ktoré vám nevykrútia nos, ani nezaberú veľa času.
Asi najjednoduchším spôsobom je plošné kompostovanie alebo mulčovanie. Je to vlastne „suplovanie“ prirodzeného procesu v prírode. Ako mulč môžeme použiť kartóny (nepotlačené a bez kovových spiniek), slamu, pokosenú trávu, lístie.
Výhody:chráni pôdu pred vysychaním, netreba toľko zavlažovať, bráni niektorých burinám v raste, ideálna forma recyklácie rastlinných odpadov a zvyškov
Nevýhody: môže sa dočasne zvýšiť populácia slizniakov a hlodavcov.
Ďalším spôsobom je zelené hnojenie. Tiež veľmi jednoduchá metóda. Princípom je zasadenie vybraných druhov rastlín, ktoré po odumretí neodstránime ale necháme na mieste (alebo pokosíme). Splnia viacero úloh: vytvoria biomasu k tvorbe humusu, prekypria pôdu korienkami do hĺbky, zabránia rastu burín, dodajú výživné látky do pôdy a sú aj pastvou pre včely.
Vhodné rastliny:
1) jednoročné (produkujúce dusík): hrach poľný, bôb, lupina, ďatelina purpurová, komonica biela
2) jednoročné(neprodukujúce dusík): horčica, repka, pohánka, ovos, nechtík lekársky, aksamietnica facélia vratičolistá
3) viacročné(produkujúce dusík): ďatelina lúčna, ďatelina plazivá, lucerna siata, vičenec vikolistý, vika
Zahradníčeniu zdar priatelia!